Szkoła zawodowa czy liceum – jaki typ wykształcenia daje większe szanse na sukces w pracy

Wielu młodych ludzi, którzy kończą szkołę podstawową, ma ogromny dylemat dotyczący tego, jaką drogą dalej kontynuować swoją edukację. Niektórym nastolatkom mówi się, że totalnie bez sensu jest pójść do liceum – w końcu to szkoła nie dająca żadnego zawodu i żadnych kwalifikacji. Inni sądzą natomiast, że to wręcz wstyd uczyć się w szkole zawodowej. Szkoła zawodowa od bardzo wielu lat kojarzona jest bowiem z ludźmi bez ambicji. Najwyższa pora zerwać z tym stereotypowym myśleniem, aby spojrzeć na plusy i minusy kontynuowania edukacji i zdobywania wykształcenia w typach szkół.

Plusy szkoły zawodowej

Czy szkoła zawodowa to rzeczywiście szkoła dla osób bez ambicji? Zdecydowanie takie słowa są bardzo krzywdzące. Szkoły zawodowe w Polsce zmieniają się i można tam zdobyć naprawdę rzetelne wykształcenie, dzięki któremu będzie można rozpocząć pracę zawodową stosunkowo szybko, bo już w wieku 19 lat. Poza tym młodzi ludzie uczący się w zawodówkach mogą zarobić swoje pierwsze pieniądze już podczas praktyk. Właśnie ten rodzaj szkoły często wybierają osoby, które chcą być na przykład fryzjerką czy krawcową, budowlańcem albo stolarzem. Nauka tych praktycznych zawodów wielu ludziom opłaca się. Poza tym trzeba zdać sobie sprawę z tego, że świat naprawdę potrzebuje świetnych rzemieślników, a tacy ludzie zawsze znajdą zatrudnienie lub otworzą swoje własne firmy i działalności. I chociaż szkoła zawodowa bywa kojarzona z miejscem, w którym kształcą się ludzie, dla których nauka nie jest ważna, to absolutnie nie jest to pełna prawda o tym typie szkół.

Plusy liceum ogólnokształcącego

Praca tuż po liceum to zwykle praca nie wymagająca konkretnego wykształcenia, bo liceum ogólnokształcące jak sama nazwa wskazuje jest szkołą, w której zdobywa się wiedzę ogólną, a nie konkretne kwalifikacje zawodowe. To jednak idealna szkoła dla tych ludzi, którzy chcieliby się dalej kształcić w różnych kierunkach wymagających studiowania. Liceum jest najlepszą szkołą, która przygotuje do podjęcia studiów na kierunkach takich jak prawo, medycyna, kierunki lingwistyczne, a także niektóre kierunki techniczne. To właśnie w liceum można uczyć się rozszerzonej biologii czy chemii, matematyki albo języków obcych. Każdy, kto pragnie osiągnąć przynajmniej wykształcenie wyższe, powinien wybrać liceum. Oczywiście można skończyć również technikum, dzięki któremu osiąga się zawód już na etapie szkoły średniej, a także można kontynuować edukację, bo jest to szkoła kończąca się egzaminem maturalnym, jednak trudno na przykład podjąć studia medyczne, jeżeli wcześniej uczęszczało się właśnie to technikum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *