Czy zawody humanistyczne naprawdę są zawodami bez przyszłości?

W dzisiejszych czasach młodych ludzi dosłownie przestrzega się przed kształceniem się w kierunkach humanistycznych. Dla wielu młodych ludzi, którzy uwielbiają uczyć się historii czy języka polskiego, takie słowa to spory cios. Nie wszyscy bowiem łączą swoją przyszłość z wykonywaniem zawodów technicznych czy medycznych, niektórzy chcieliby pójść na studia humanistyczne. Nie są jednak do końca pewni, czy nie będzie to jeden z największych błędów ich życia. Czy rzeczywiście tak jest, że zawody humanistyczne są zawodami bez przyszłości?

Zawody humanistyczne

Wśród zawodów humanistycznych wyróżnia się naprawdę wiele specjalności. Do grupy tych zawodów włącza się na przykład pedagogikę, psychologię, socjologię i antropologię, prawo i wiele innych. Generalnie rzecz biorąc są to zawody, w których sporo miejsca poświęca się na zgłębianie natury ludzkiej, na uczeniu się o dorobku kultury. Zdecydowanie określenie, że zawody humanistyczne są zawodami bez przyszłości, nie jest do końca prawdziwe. Trzeba jednak rzeczywiście wybrać kierunek kształcenia mądrze, aby praca, którą się po takich studiach znajdzie, dawała możliwości rozwoju zawodowego, oraz satysfakcję, również tą w rozumieniu finansowym.

Jakie zawody humanistyczne wybrać

Zawsze warto jednak brać pod uwagę zainteresowaniem konkretnego młodego człowieka, który stoi przed wyborem kierunku studiów. Jeżeli ktoś czuje prawdziwe i szczere zainteresowanie jakąś dziedziną wiedzy, nie warto zabijać w nim tego entuzjazmu, a jedynie poinformować o realnych możliwościach znalezienia w przyszłości pracy w danej dziedzinie, pamiętając jednak o tym, że świat dynamicznie się zmienia. To, że właśnie teraz potrzebnych jest wciąż tak wielu specjalistów z dziedziny IT nie oznacza jeszcze, że ten sam trend będzie widoczny za 15 czy 20 lat. Być może kolejne pokolenia znów będą potrzebowały większej liczby specjalistów z dziedzin humanistycznych. A zatem miłośnicy tych nauk mogą wybrać dziedziny właśnie takie jak psychologia, filologia, czy prawo, które z pewnością zawsze będą potrzebne.

Zarobki w branży zawodów humanistycznych

Zarobki w branżach związanych z zawodami humanistycznymi rzeczywiście są niższe od tych, związanych z branżami technicznymi. Trzeba jednak zasnąć zaznaczyć, że tak naprawdę to, ile zarabia przedstawiciel konkretnego zawodu, w dużym stopniu zależy od jego operatywności i sprytu. Współcześni pracownicy muszą być bowiem elastyczni, dynamicznie reagować na zmieniające się wymagania rynku pracy, a także często sami dawać coś więcej z siebie, niż tylko jest to wymagane na konkretnym stanowisku pracy. Podchodząc do tematu w ten sposób, wykonując nawet zawody takie jak psycholog czy pedagog, również można w nich dobrze zarabiać.

Szukasz umowy dla pracowników?

Wzory umów oraz kompendium wiedzy dla każdego małego przedsiębiorcy, np: umowa o dzieło https://www.icg-group.com/wzory-umow/umowa-o-dzielo/

Wszystkie wzory umów na https://www.icg-group.com/wzory-umow/

2 thoughts on “Czy zawody humanistyczne naprawdę są zawodami bez przyszłości?

  1. Nie warto sie starac.Bo i tsk wszystko z gory jest ustalone.Ustawione konkursy awanse i szkoda czasu na pasje lepiej lizac rowy a nie daj bog samodzielnie myslec….
    Nawet lekarze lecza rutinoscorbinem od ktorego mam uczulenie bo tak dzwonia i kaza…

  2. Ludzie grzebia mi w telefonie jak w swoim.Bardzo zaluje ze przyszlo mi zyc w takim jebanym kraju i lepiej zebym sie rozbila autem na dobre jak takie kurewstwo mnie spotkalo.Nawet lekarz odmawia leczenia jak scierwa zadzwonia zeby nie leczyl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *